Voleybol ayakkabıları hafif tasarımları ile öne çıkmaktadır. Genellikle ayakkabısız oynuyormuş hissi veren voleybol ayakkabısı modelleri, atlama ya da sıçrama hareketleri sırasında ayak bileklerinizi destekleyecek yapıya sahip olmalıdır.

Voleybol ayakkabılarının dış tabanlarında çoğunlukla kauçuk veya sakız kauçuğu kullanılır ve bu taban yapısı kapalı saha zeminlerinde oyunculara daha yüksek çekiş gücü verir. Bu nedenle kapalı sahada voleybol oynuyorsanız, kauçuk tabanlı modelleri incelemelisiniz. Ancak günümüzde çim saha için de tasarlanmış voleybol ayakkabıları bulabilirsiniz. Orta taban ise zeminden gelen darbeleri emen EVA ve köpükten imal ediliyor. Orta taban tasarımı, diz ve bacakları koruma özelliği sayesinde önem arz eder.

Voleybol ayakkabılarının üst yüzeyi ağ örgüleri ve çoğunlukla süet malzeme içermektedir. Ancak sentetik deri de voleybol ayakkabıların üretiminde kullanılmaktadır. Sıklıkla düşük bilekli olan voleybol ayakkabıları yüksek kesimli olarak da tasarlanabilmektedir. Yüksek kesim, ayak bileklerini daha fazla desteklediği için tercih edilmektedir.